Parodos
labirinte. meninink(i)ų / grafikos dizainerių knygos ir leidiniai
Spalio 11 d. 17:30 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose atidaroma paroda „labirinte. meninink(i)ų / grafikos dizainerių knygos ir leidiniai“. Ši paroda – tai kuratorės Marijos Repšytės įkurtos skaityklos/knygyno „12:15 Reading Room“ idėjų ir meno kūrinių – knygų per(si)kėlimas į Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrą. Parodoje bus stengiamasi atskleisti menininkų knygų kūrimą Lietuvoje, pristatant kelionę laike atspindinčius menininkų knygų pavyzdžius tarptautiniame menininkų knygų kontekste. Parodoje pristatomos knygos išsiskiria savo individualumu, užkoduotomis žinutėmis ir apgalvotais vizualiniais sprendimais, apie kuriuos parodos kuratorė M. Repšytė papasakos spalio 12 d. 11:30 val. vyksiančioje ekskursijoje.
„Labirinte, kuriame yra vienintelis kelias, veikia savita patirtis: nepaisant daugybės posūkių, jame nereikia priimti jokių sprendimų. Takas veda į centrą ir atgal, ir nieko neslepia. Tai yra pasirinkimas pasiklysti, sutartis, kuri baigiasi at(si)radimu (kad ir kiek klaidingų posūkių būtų pakeliui).“ – rašoma parodos anotacijoje.
Lankytojai kviečiami pasitelkti savo vaizduotę ir leistis į kelionę knygų labirintu bei pasirinkti, kokia ji bus – paprasta, ar jaudinančiai paini. Parodoje eksponuojamose knygose ir leidiniuose atgyja menamos istorijos ir pasakojimai, o abstraktūs vaizdai atveria naujų prasmių klodus. „Atrodo, kad visada stengiamės suprasti ir įprasminti dalykus. Sunkiai galime būti įtraukti nežinomų takų, pasitikėti netikėtumais. Šiame labirinte, menininkų knygose veikia praeitis ir ateitis. Vaizduotė – tai veiksmas, kuriuo dalykai matomi kitaip, pamatoma tai, ko dar nėra, kaip vienoje knygoje augalai, išaugantys iš sėklų.“ – teigia parodos kuratorė Marija Repšytė.
labirinte yra keliaujanti paroda, vyko šiais metais Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kuriame buvo eksponuojamos ir vienetinės menininkų knygos, saugomos Grafikos kabinete, Vilniaus universiteto bibliotekoje. Klaipėdoje šias knygas pakeis įvairaus amžiaus estų menininkų knygos ir knygos atrastos Estijos šiuolaikinio meno centro archyvo lentynose, taip pat Estijos menų akademijoje besimokiusių ir kuriančių grafikos dizainerių knygos ir leidiniai. Paroda vėliau persikels į Form / Design centrą Malmėje, Švedijoje, pratęsiant šios įstaigos ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro bendradarbiavimą.
Parodoje Klaipėdoje lankytojai galės pamatyti vienetinių menininkų knygų ir knygų, siekiančių ir 5000 kopijų tiražą kaip prancūzų menininkės Sophie Calle ne vienerius metus vykdomas tyrimas apie aklumą ir aklųjų grožio supratimą. Knygos Taro kortų formate, interaktyvūs plakatai, kolaboratyviniai projektai – žurnalų, laikraščių ar atviručių pavidalu – permąstantys dabartį, problemas, realijas ar įmanomus ateities scenarijus. Koliažinės, klijuotinės knygos, riso spauda, meniniai tyrimai fotoalbume, muzika ir garsas skirtingų menininkų leidiniuose ar leidiniai, fiksuojantys laikrodžius, fontanus, žmonių architektūras bitėms.
Menininkai parodoje:
Donatas Jankauskas (Duonis), Dovilė Šimonytė, Mariana Castillo Deball, Marge Monko, Club Donny žurnalas (Samira Ben Laloua, Frankas Bruggemanas ir Ernstas van der Hoevenas), Elena Narbutaitė ir Deimantas Narkevičius, OPA! leidykla (Ott Kagovere), Maria Izabella Lehtsaar, Sophie Calle, Goda Palekaitė, Agnes Isabelle Veevo, Catalog (Lieven Lahaye), Andre Joosep Arming, Ignacy Radtke, ;paranoia leidykla (kiwa; Henri Hütt ir Evelyn Raudsepp), Francesco Paleari, Francesco Villa, Laura Kuusk, Urtina Hoxha, Andrew J Beltran, Daria Luchinina, Mahmoudas Khaledas, Florianas Bräunlich, Katja Mater, brossura | manual of pirate languages (Dimitra Ioannou, Yiannis I. Andronikidis), Sophie Artz, Trinn Tamm, Oleksandra Hruzynska, Yorgos Sapountzis, Carlo Canún, Dear Friend (Sandra Nuut ir Ott Kagovere), Ieva Maslinskaitė, Apian, Viktorija Rybakova, Pierre Satoshi Benoit, Alissa Nirgi, Sayo Senoo.
Paroda rengta bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi, Estijos šiuolaikinio meno centru ir Estijos meno akademijos grafikos dizaino departamentu.
Parodą lydės pasivaikščiojimai ir pokalbiai (2024 10 12 ir 11 10) su parodos kuratore Marija Repšyte, kurių metu bus atverčiamos knygos parodoje.
Marija Repšytė, žodžiuose, parodose ir jų architektūrose „funkcionuojanti“ menininkė. Po tapybos studijų Vilniaus dailės akademijoje įgijo vaizduojamųjų menų bakalauro (Willemo de Kooning akademijoje) ir magistro (Bergeno meno ir dizaino akademijoje) laipsnius. Pastarosios kuruotos parodos: „Laikrodininkas“ su Žilvinu Landzbergu LNDM „Pamario galerijoje“ (2020) ir Jurgos Barilaitės „Linijos ir raukšlės (Gyvųjų sapnai ir mirusiųjų svajonės)“ galerijoje „Atletika“ Vilniuje (2021). Lietuvos kultūros tyrimų instituto leidžiamo žurnalo „Sphairos“ meno redaktorė ir meno / menininkų knygų leidyklos „12:15“ ir „12:15 Reading Room“ skaityklos / knygyno Vilniuje įkūrėja.
Paroda „labirinte. meninink(i)ų / grafikos dizainerių knygos ir leidiniai“ yra Knygos meno festivalio programos dalis. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos m. savivaldybė.
Vaizdas: Ott Kagovere OPA 07 Time to love (2024), išleista OPA!
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba). Parodos atidarymo metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, publikuotuose įvairiose medijos priemonėse.